Zliczanie krwinek

Krwinki zlicza się na całej powierzchni siatki wg następujących zasad: Wygodnie jest liczyć granulocyty kwasochłonne przy użyciu okularu 10, obiektywu 10-16. Pozwala to na objęcie stosunkowo dużego pola widzenia (ok. 1 mm2 powierzchni siatki), co z kolei umożliwia zmniejszenie błędu wyniku przy zmianie poszczególnych pól widzenia.

Granulocyty kwasochłonne są stosunkowo łatwo widoczne dzięki czerwonemu zabarwieniu ziarnistości w cytoplazmie nienaruszonej komórki. Aby wynik obliczeń był możliwie najdokładniejszy, poleca się zliczenie co najmniej 100 komórek, co z reguły powoduje konieczność kilkakrotnego napełniania komory krwią badaną. W przypadku obliczenia 100 komórek współczynnik odchyleń, wynikający z przypadkowego rozmieszczenia krwinek na poszczególnych polach siatki, wynosi ±10%, co nie przekracza standartowej wielkości błędu przy liczeniu białych krwinek.

Prawidłowa liczba grannlocytów kwasochłonnych w 1 mm3 krwi wynosi 40-44. Należy zaznaczyć, że liczba krążących we krwi granulocytów kwasochłonnych ulega wahaniom dobowym. Najniższa jest rano, najwyższa w nocy.

Niezależnie od użycia komór do liczenia, można ustalić zawartość procentową granulocytów kwasochłonnych w stosunku do pozostałych leukocytów w obrazie tzw. grubej kropli krwi. Sposób przygotowania i barwienia grubej kropli oraz liczenia granulocytów kwasochłonnych tą metodą podany jest w dalszej części podręcznika.

Jedna odpowiedź na „Zliczanie krwinek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *