Zespół septyczny

-1 mm do 1 cm, koloru początkowo różowego lub czerwonawosinego, a następnie brązowordzawego. Wybroczyny te mogą ulec powierzchownemu lub głębszemu owrzodzeniu.

Zespół septyczny może doprowadzić do zgonu lub umiejscowienia się sprawy chorobowej w jakimkolwiek narządzie. Jeśli zarazek umiejscowi się w oponach mózgowych, wówczas w dalszym przebiegu choroby wystąpi zespół objawów kli-nicznych charakterystyczny dla tego schorzenia.

O rozpoznaniu decyduje nakłucie lędźwiowe i ustalenie charakteru uzyskanego płynu. W przebiegu meningokokowego zapalenia opon płyn mózgowo-rdze- niowy wypływa pod wzmożonym ciśnieniem, jest wyraźnie mętny (ropny),

W przebiegu nagminnego zapalenia opon o zwiększonej liczbie komórek do kilku, a nawet kilkunastu tysięcy w 1 mm3, z przewagą komórek wielojądrzastych. W zabarwionych rozmazach odwirowanego osadu stwierdza się zmienną liczbę Gram-ujemnych dwoinek, występujących wewnątrzkomótkowo i zewnątrzikomótkowo. Z płynu udaje się również wyhodować meningokoki. Ogólny poziom białka jest zwiększony. W przypadkach po

dejrzanych o zapalenie opon należy bezwzględnie wykonać nakłucie lędźwiowe, wczesne bowiem ustalenie rozpoznania i właściwe leczenie rozpoczęte w okresie wstępnym choroby ma decydujący wpływ na przebieg schorzenia.

Powikłania. W przebiegu nagminnego zapalenia opon może dojść do ciężkich, nieodwracalnych powikłań, zwłaszcza w przypadkach późno rozpoczętego leczenia. Mogą więc wystąpić w przebiegu choroby przejściowe porażenia, zapalenie mózgu i rdzenia, zaburzenia psychiczne, zajęcie nerwów czaszkowych, zakrzepy mózgowe, ropień mózgu, wodogłowie. Zajęcie nerwów czaszkowych może spowodować głuchotę, rzadziej ślepotę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *