Zapalenie meningokokowe

Rokowanie w przebiegu nagminnego zapalenia opon poprawiła się znacznie w latach ostatnich i o ile dawniej śmiertelność utrzymywała się w granicach 50-• 90*°/o (1910-1915), to obecnie wynosi poniżej 5%, spadla też obecnie i liczba powikłań.

Rokowanie nie uległo jednak poprawie w przypadkach piorunujących i nadal, mimo szybko zastosowanego leczenia, nie udaje się najczęściej uratować chorego dziecka.

Zapalenie meningokokowe jest również ciągle groźne dla najmłodszych dzieci, zwłaszcza w pieiwszych miesiącach życia. W leczeniu zakażeń meningokokowych lekiem z wyboru są sulfonamidy w większości przypadków następuje wyraźna i radykalna poprawa już po 48 godzinach leczenia. Sulfonamidy stosuje się w dawce dobowej 0,2/kg przez okres gorączki, a następnie obniżoną do połowy dawkę utrzymuje się jeszcze przez okres 3-7 dni lub dłużej. W ciężkich przypadkach można tę dawkę podwyższyć do 0,4/kg wragi. Obok sulfonamidów podaje się zwykle penicylinę w dawce dobowej 1 miliona i wyższej przez okres 7-10 dni lub dłużej. Penicylinę podaje się domięśniowo i czasami – w ciężkich przypadkach – również i dożylnie, nigdy jednak dokanałowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *