Wyniki szeregu badań

Wyniki szeregu badań wykazały: 1) istnienie mózgowych ośrodków regulacji układu krwiotwórczego, kierujących odnową w układzie szpikowym, 2) wpływ czynników zewnętrznych na układ krwiotwórczy, działających za po-średnictwem kory mózgowej i bezpośrednio, np. na drodze czynników emocjonalnych,

możliwości wykorzystania tych zjawisk w leczeniu chorób krwi. 2. Teorie powstawania krwi Podczas rozwoju zarodka ludzkiego, po wytworzeniu trzeciego listka zarodkowego zwanego mezodermą, z komórek jego zaczynają się tworzyć wysepki krwiotwórcze rozrzucone w całym zarodku. W wysepkach krwiotwórczych tworzą się pierwsze zawiązki naczyń krwionośnych i krwinek, dające początek układowi krwionośnemu.

Na temat powstawania krwinek w ustroju istnieje szereg poglądów. Według teorii unitarystów wszystkie rodzaje krwinek, zarówno krwinki czerwone, białe, jak i płytkowe, powstają drogą różnorodnych przemian z tej samej komórki mezodermalnej. Morfologicznie komórką macierzystą jest prawdopodobnie komórka limfoidalna, duża, bez ziarnistości w cytoplazmie, z dużym okrągłym jądrem (ryc. 2).

Jedna odpowiedź na „Wyniki szeregu badań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *