W badaniu histopatologicznym

-0,08. Patogeneza. Zmiany chorobowe związane z nie powikłanym przebiegiem krztuśca spowodowane są zarówno działaniem samego zarazka, jak i jego endo- toksyn. Pałeczki krztuśca w wyniku zakażenia kropelkowego osiedlają się w górnych drogach oddechowych, o ile nie ulegną tam zniszczeniu lub usunięciu. Wywołują one miejscowe dość charakterystyczne zmiany: jest to początkowo stan zapalny powierzchownych warstw błony śluzowej, następnie głębszych, prowadzący do częstokroć rozległych zmian martwiczych. Nabłonek traci rzęski, pokrywa się lepką śluzowo-ropną wydzieliną i złuszcza się.

W badaniu histopatologicznym na ścianach krtani, tchawicy,, oskrzeli można znaleźć liczne skupienia pałeczek krztuśca. Równolegle ze szkodliwym działaniem pałeczki krztuśca występuje działanie jadów, zarówno miejscowe, jak i odległe. Doprowadza to do dalszych zmian w ścianach tchawicy, oskrzeli oraz oskrzeli- ków, wywołując ich obrzęk, nacieki leuko- i limfocytowe, rozległe zmiany -w ścianach naczyń .krwionośnych z okołościennymi naciekami leukocytowymi.

Działanie endotoksyny nie ogranicza się tylko do miejscowego działania na narząd oddechowy, ale powoduje zmiany w tkance mózgowej, zwiększając wrażliwość ośrodka kaszlowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *