Udział ośrodkowego układu nerwowego

Udział ośrodkowego układu nerwowego w patogenezie krztuśca potwierdza chociażby charakter kaszlu krztuścowego i jego długotrwałość, jak również cały szereg ciężkich objawów klinicznych, jak drgawki, porażenie połowicze, głuchota, ślepota, wylewy krwawe do opon i mózgu, zapalenie opon i mózgu. Do powikłań ze strony ośrodkowego układu nerwowego dochodzi przede wszystkim na skutek bezpośredniego działania toksyny krztuścowej na tkankę nerwową. Powikłania mózgowe w przebiegu krztuśca występują najczęściej w 3 tygodniu choroby i bardzo często równolegle z ciężkimi powikłaniami płucnymi.

Rozpoznanie krztuśca opieramy głównie na 3 przesłankach: wywiadach, objawach klinicznych (głównie charakter kaszlu), wynikach badań laboratoryjnych.

Ustalenie rozpoznania krztuśca jest łatwe jedynie w okresie napadowym. Trudności napotykamy szczególnie często u młodych niemowląt, u których w większości przypadków nie dochodzi do typowego kaszlu, jedynie męczący jego charakter z wysuwaniem języka i czerwienieniem się dziecka, szerokie rozwarcie oczu w czasie kaszlu zwracają uwagę na krztuścowy jego charakter.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *