U człowieka dorosłego…

U człowieka dorosłego, w warunkach prawidłowych, w 1 mm3 krwi obwodowej znajduje się 4,5 do 5 milionów krwinek czerwonych. Liczba ta zależna jest od płci, wieku, sposobu odżywiania się, warunków geograficznych i wielu innych czynników. Prawidłowa wielkość krwinki czerwonej waha się w granicach od 7,5 do 8 mikronów. Powierzchnia erytrocyta wynosi 104 mikrony2, co w sumie – biorąc pod uwagę ogólną liczbę krwinek – stanowi ogromną powierzchnię czynną.

Krwinka czerwona jest tworem o kształcie krążka, z boku ma wygląd dwuwklęsłej soczewld (kształt biszkopta). Kształt ten uwarunkowany jest istnieniem pośrodku krwinki przewężenia w formie krążka, tzw. delli, przez co krwinka oglądana od góry wydaje się w tym miejscu jaśniejsza.

Strukturalnie krwinka czerwona wydaje się jednolita. Histologicznie nie udaje się stwierdzić błony komórkowej. Istnieje jednak szereg danych, świadczących o tym, że erytrocyty pokryte są zewnętrzną gęstszą warstwą o cechach błony pół- przepuszczalnej, złożoną z włókien proteinowych. Otoczka ta tworzy się momentalnie po uszkodzeniu erytrocyta. Erytrocyty wykazują dużą sprężystość i trwałość kształtu, co nie wyklucza jednoczesnej elastyczności, warunkującej przepływ krwinek nawet przez włosowate naczynia krwionośne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *