Toksyna

Toksyna nie wywołuje żadnych widocznych zmian w tkankach, które atakuje. Przebieg kliniczny. Początek choroby jest bezgorączkowy (wysoka gorączka pojawia się zwykle w okresie agonalnym). W okresie wstępnym choroby zwraca uwagę przede wszystkim. utrudnione otwieranie ust w dalszym ‚przebiegu choroby potęgujące się napięcie (skurcz toniczny) mięśni żwaczy uniemożliwia otwieranie ust i prowadzi do szczękościsku, a na twarzy powoduje zjawienie się tzw. uśmiechu sardonicznego (risus sardonicus). Napięcie toniczne obejmuje stopniowo, coraz inne dowolne mięśnie ciała, głownie. mięśnie karku, grzbietu, brzucha, kończyn, co powoduje wyprostne wygięcie chorego dziecka ku tyłowi (opisthotonus) z silnymi bólami oraz trudności w połykaniu i przyjmowaniu pokarmów.

Gwałtowne, napadowe, bardzo bolesne kurcze mięśni mogą być wywołane nie-wielkimi, zewnątrzpochodnymi bodźcami dotykowymi, słuchowymi, wzrokowymi. Kurcze przepony oraz kurcze mięśni międzyżebrowych mogą spowodować ciężkie niedotlenienie, a nawet uduszenie chorego dziecka.

Tężec kończy się w ciężkich przypadkach zgonem po kilku dniach choroby, w lżejszych objawy chorobowe cofają się dość wolno, nieraz tygodniami. W przebiegu tężca przytomność chorego dziecka jest zawsze zachowana nie spostrzega się również drgawek klonicznych, co należy brać pod uwagę w rozpoznaniu różnicowym tężca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *