Siatka Thomy-Zeissa

Jest to siatka mała, o ogólnej powierzchni 1 mm2. Składa się z 16 dużych kwadratów, z których każdy podzielony jest na 16 małych kwadratów (ryc. 15-7). Poszczególne duże kwadraty zawierające po 16 małych kwadratów (ryc. 15-2) objęte są

Liczenie czei\vonych i białych krv/inek, obramowaniem o szerokości równej – małemu kwadracikowi. Dla lepszej orientacji podczas liczenia obramowanie to jest jeszcze dodatkowo podzielone linią na dwie połowy.

Bok siatki Thomy-Zeissa stanowi 20 małych kwadratów, a zatem cała powierzchnia siatki zawiera 400 kwadratów. Siatka ta nadaje się raczej do liczenia krwinek czerwonych.

Białe krwinki, ze względu na ich małą liczbę, należy liczyć co najmniej w 100 dużych-kwadratach, co pociąga za sobą konieczność przeliczenia kilku kropli, tj. kilkakrotnej zmiany krwi w komorze. Z tego względu mała siatka Thomy-Zeissa nie jest do tego celu wygodna. Drugą jej wadą jest to, że wszystkie duże kwadraty są podzielone liniami na 16 mniejszych, a leukocyty wygodniej jest liczyć na czystych polach dużych kwadratów (ryc. 15).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *