RÓŻA

Różą nazywamy zakażenie skóry spowodowane przez paciorkowiec beta-he- molizujący grupy A. Wrotami wtargnięcia zarazka do ustroju jest uszkodzona skóra lub śluzówka (u noworodka najczęściej rana pępkowa, u niemowlęcia drobne pęknięcia skóry). Zakażenie biegnie drogą naczyń chłonnych u dzieci małych szerzy się szybko i odczyn ogólny jest bardzo nasilony. Róża jeśt mało zaraźliwa, jednak chorzy na tę chorobę są bezwzględnie usuwani z oddziałów chirurgicznych, położniczych, laryngologicznych. Przebycie róży nie daje odporności, raczej uwrażliwia.

Róża występuje w każdym wieku, częściej jednak u dzieci małych w 80% przypadków umiejscawia się na twarzy. Noworodki szczególnie łatwo ulegają zakażeniu (pępek, skóra). Okres wylęgania róży jest krótki -1 od paru godzin do paru dni.

Przebieg kliniczny. Choroba rozpoczyna się najczęściej nagle wysoką gorączką, nieraz dreszczami jednocześnie występuje bolesny miejscowy odczyn zapalny skóry, z żywym zaczerwienieniem i obrzękiem, przy czym obrzęk ten odgranicza się ostro od otaczającej nie zmienionej skóry. Szczególnie charakterystycznym objawem róży jest jej wędrowanie: obrzęk zapalny szerzy się szybko na obwodzie, wypustkami na zdrową skórę (pełzanie), a zmiany wcześniejsze bledną i przybierają sinawy odcień. Czasami pojawiają się. na chorej skórze pęcherze wypełnione płynem surowiczym lub ropnym. Najbliżej położone węzły chłonne ulegają powiększeniu, są bolesne na ucisk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *