Późne powikłania ropne

Późne powikłania ropne leczymy również penicyliną, podając ją ponownie w tych samych dawkach, inne natomiast powikłania, jak chorobę- reumatyczną, zapalenie nerek – zgodnie z przyjętymi zasadami leczenia tych chorób.

Obecnie nie stosuje się antytoksyny płonicze] ani leczniczo, ani zapobiegawczo. Dziecko chore na płonicę otrzymuje dietę zwykłą, odpowiednią do wieku nie stosuje się obecnie żadnej diety oszczędzającej (w zakresie soli i białka). Dziecko pozostaje w łóżku przeciętnie przez okres tygodnia przez okres dalszych 2 tygodni pozostaje w domu pod obserwacją lekarską (możliwość powikłań) i dopiero po upływie 21 dni może wrócić do normalnego trybu życia.

Zapobieganie. Płonica nie podlega obecnie w Polsce przymusowi hospitalizacji. W świetle poznanej już obecnie etiologii środki zapobiegawcze stosowane w tej chorobie powinny być te same, co i w innych zakażeniach paciorkowcowych. Skutecznie zapobiega zakażeniom paciorkowcowym podanie penicyliny podajemy ją zwłaszcza tym dzieciom z otoczenia chorego, które chorowały „uprzednio na chorobę reumatyczną, które cierpią na schorzenie nerek czy też chore są na inne choroby. Do chwili obecnej nie znamy skutecznych metod uodporniania czynnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *