Pochodzenie krwinek białych

Pierwsze zawiązki układu krwinek białych tworzą się około 4 miesiąca życia płodowego. Komórki macierzyste granulocytów powstają nieco później niż obie generacje erytrocytów. Jeszcze przed pojawieniem się ich w szpiku kostnym stwierdza się ich obecność w śledzionie i wątrobie. Właściwym jednak miejscem powstawania granu-locytów jest – podobnie jak dla krwinek czerwonych – szpik kostny, limfocytów – tkanka limfoidalna, monocytów – układ SŚ.

Krwinki płytkowe. Krwinki te zwane są często płytkami Bizzozero, od nazwiska ich badacza (1882 r.), lub trombocytami. Polska nazwa – krwinka płytkowa.

Są to twory małe, owalne, kuliste lub o nieregularnym kształcie. Wielkość ich wa- ‚ ha się od 1 do 4 mikronów. Liczba krwinek płytkowych waha się w dość szerokich

granicach w zależności od zastosowanej metody badania. Należy przy tym wziąć pod uwagę fakt, że krwinki płytkowe niezmiernie łatwo ulegają zlepianiu i rozpadowi, co tym bardziej utrudnia oznaczanie ich istotnej liczby. Średnia liczba krwinek płytkowych wynosi 150 000 do 300 000 w 1 mm3 krwi.

Rola krwinek płytkowych jest dla ustroju bardzo istotna, m.in. współdziałają ona w zjawisku krzepnięcia krwi, zaczopowują uszkodzone naczynia krwionośne, biorą udział w procesie kurczenia się skrzepu krwi i in. Szersze omówienie tego zagadnienia podają dalsze rozdziały podręcznika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *