Pobieranie krwi z płatka ucha

Pobieranie krwi z płatka ucha musi być poprzedzone przez jego dokładne rozgrzanie, a potem dezynfekcję alkoholem. Z nagrzanego płatka ucha krew wypływa swobodnie, a wyniki badań nie odbiegają w tym przypadku od danych z krwi żylnej. Odpowiedni sposób ujęcia płatka ucha zabezpiecza przed jego przekłuciem. Nakłucia dokonuje się jałową igłą, względnie skalpelem do nakłuć. Pierwszą kroplę krwi ścieramy. Krew do rozmazów można pobrać szklaną kapilarą, oczywiście dla każdego badanego osobną. Kapilary takie można łatwo samemu wykonać w laboratorium. Po pobraniu krwi płatek ucha zabezpiecza się przed dalszym krwawieniem przez ujęcie go w wacik lekko nasycony alkoholem.

Pobieranie krwi na sekwestren. W ostatnich latach wiele pracowni hematologicznych posługuje się przy oznaczaniu liczby krwinek krwią żylną pobraną na sekwestren, wg metody Daciego.

Sekwestren, czyli sól dwusodowa kwasu etylenodwuaminotetraoctowego (w skrócie EDTA), jest bardzo silnym środkiem zabezpieczającym krew przed krzepnięciem. Działa w stężeniu 1,0 do 2,0 mg/l ml krwi (krew należy dodawać do EDTA). Jest związkiem nietoksycznym, który można dodawać do krwi nawet przy przetaczaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *