Pobieranie krwi tylnej

Krew żylną pobiera się z żyły łokciowej. W zależności od potrzeb przygotowuje się strzykawki 2-, 5-, względnie więcej – mililitrowe, z właściwymi do nakłuć żylnych igłami. Przy odpowiedniej wprawie można podłączyć do igły zamiast strzykawki 5 cm gumkę i zbierać krew bezpośrednio do probówki.

Przygotowanie potrzebnego sprzętu. Strzykawki i igły muszą być dokładnie wyjałowione, jak opisano wyżej. Przy użyciu strzykawek typu „Record” należy przed wyjaławianiem wyjąć z nich tłoki, gdyż w czasie gotowania zamkniętej strzykawki rozgrzany tłok rozsadza część szklaną. Ponieważ tłoki są dopasowane tylko do własnych osłon, dobrze jest przed włożeniem do sterylizatora owinąć każdy zestaw oddzielnie gazą, gdyż unika się w ten sposób wymieszania poszczególnych „par” przy’odlewaniu wody po wygotowaniu strzykawek.

Użycie mandrynów w igłach zapewnia ich drożność w czasie wyjaławiania. Do sterylizatora wkłada się także pensetę służącą do wyjmowania igieł, tłoków względnie mandrynów. Przed użyciem wyjałowione strzykawki należy ostudzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *