Pałeczka tężca

Pałeczka tężca wytwarza jad (egzotoksynę), o wyjątkowej sile toksycznej jad ten zawiera 2 składniki: tetanolizynę i odpowiedzialną za objawy chorobowe w tężcu– tetanopazminę. Wyróżniono 10 typów laseczki tężca, odmiennych antygenowo na szczęście, wszystkie te odmiany wytwarzają jednorodną toksynę, dzięki czemu do jej zobojętniania może być użyta jednogatunkowa antytoksyna.

Epidemiologia. Tężec występuje na całym świecie. Laseczka tężca jest bardzo szeroko rozpowszechniona w przyrodzie. Występuje zwłaszcza w górnych warstwach ziemi i w przewodzie pokarmowym wielu rodzajów zwierząt oraz ludzi prócz tego zarodniki tężca mogą się znajdować w kurzu mieszkań, na podłodze sal operacyjnych, w odzieży, obuwiu, na powierzchni ciała ludzkiego, na skórze zwierząt. Mimo że laseczki tężca, występować mogą niemal wszędzie, rozpowszechnienie tej choroby nie jest na ogół duże. Niewątpliwie sprzyja częstszemu występowaniu tej choroby niska kultura sanitarna kraju (chorują częściej zwłaszcza noworodki).

Choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka ani ze zwierząt na ludzi. Przebycie tężca nie daje odporności, nie zabezpiecza więc przed drugorazowym zachorowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *