Oznaczanie hematokrytu krwi

Oznaczanie hematokrytu krwi tylnej metodą Wintrobe’. Podstawową metodą oznaczania względnej objętości krwinek czerwonych jest metoda Wintrobe’a. Do oznaczeń służy krew żylna. Krew żylną pobiera się na suche szczawiany, wg obowiązujących zasad. Do tego celu należy mieć przygotowane w probówce lub w buteleczce po penicylinie: 4 mg szczawianu potasowego +6 mg szczawianu amonowego, do których wstrzykuje się wprost ze strzykawki 5 ml krwi żylnej pobranej do badania. Sposób przygotowania suchych szczawianów opisano na str. 198.

Oznaczanie hematokrytu przy użyciu krwi żylnej, według metody Wintrobe’a, przedstawia się następująco: Wirowanie krwi przeprowadza się w tzw. rurkach hematokrytowych Wintrobe’a. Rurka taka podzielona jest na 100 równych części i do badania wprowadza się do niej 1 ml krwi.

-5 ml krwi żylnej pobranej do fiolki na suche szczawiany dokładnie mieszamy, obracając zakorkowaną korkiem gumowym fiolkę w dłoni ruchem obrotowym względnie wahadłowym, w celu zupełnego rozpuszczenia szczawianów we krwi. Dodatek szczawianów zabezpiecza krew przed skrzepnięciem. Bezpośrednio przed wirowaniem krwi należy zawartość buteleczki raz jeszcze bardzo dokładnie wymieszać, aby opadłe na dno krwinki były równomiernie zawieszone w osoczu. Czynności tej w żadnym przypadku nie wolno zaniedbać, gdyż stanowi ona jeden z podstawowych warunków otrzymania właściwego wyniku badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *