Okres zaraźliwości krztuśca

Jakkolwiek zapadalność na krztusiec jest powszechna, to jednak zaraźliwość krztuśca jest niezbyt wysoka, prawdopodobnie wskutek tego, że zakażenie następuje wyłącznie drogą kropelkową przy bliskiej styczności i wtedy, gdy zakażenie to jest masywne. Toteż zakażenie rodzinne jest zawsze groźne (70-100%), podczas gdy szkolne czy przedszkolne jest mniej groźne (30-70%), Krztusiec jest też stosunkowo rzadką przyczyną wewnątrzszpitalnych zakażeń (poza oddziałem niemowlęcym).

Okres zaraźliwości krztuśca utrzymuje się przez 6 tygodni. Zapadalność na krztusiec w krajach, gdzie nie są prowadzone szczepienia ochronne, utrzymuje się na ogół na tym samym poziomie (analogia z odrą). W krajach, gdzie prowadzone są systematycznie szczepienia, zapadalność na krztusiec spada znacznie.

Krztusiec jest chorobą dzieci najmłodszego wieku. Z danych statystycznych wynika, że chorują najczęściej dzieci do 4 lat po 9 roku życia zachorowania występują już tylko sporadycznie. W latach ostatnich wydaje się, że nastąpiło przesunięcie w grupach wieku i zwiększył się współczynnik zapadalności dla dzieci starszych. Dorośli mogą również chorować na koklusz, ale najczęściej przebieg kokluszu jest u nich poronny. Wysoka zapadalność dzieci małych, skłonnych do powikłań, decyduje o niebezpieczeństwie kokluszu, śmiertelność jednak z po^- wodu krztuśca obniżyła się wyraźnie. W Polsce umieralność z powodu krztuśca (na 100 000 mieszkańców) wynosiła w 1960 r. 1,1, w 1965 r. 0,25, a w 1967 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *