Okres wylęgania kokluszu

Przebieg kliniczny. Przebieg krztuśca u dzieci’może być bardzo zmienny. Toteż nigdy nie możemy przewidzieć przebiegu krztuśca oraz możliwości występowania tych czy innych powikłań.

Okres wylęgania kokluszu trwa 5-7, czasami do 14 dni. W okresie tym nie stwierdza się żadnych uchwytnych objawów chorobowych, jedynie w obrazie morfologicznym krwi mogą już wystąpić nieznaczne przesunięcia.’ Z chwilą gdy zarazek zaczyna działać na śluzówkę dróg oddechowych i stopniowo narasta wchłanianie jadów, występują pierwsze objawy chorobowe mówimy wtedy o następnym okresie krztuśca – o okresie nieżytowym. Dziecko zaczyna kaszleć w początkowym okresie krztuśca jest to jedynie „pokaslywa- nie” suche, częściej głośne, o charakterze kaszlu raczej „grypowego”, nasilającego się w nocy.

Badanie bakteriologiczne wydzieliny z gardła daje w tym okresie największy odsetek posiewów dodatnich. W obrazie morfologicznym krwi mogą już wystąpić (nie muszą) wyraźne przesunięcia typowe dla krztuśca. W dalszym przebiegu choroby kaszel nasila się i przechodzi stopniowo w okres kaszlu napadowego. Zmienia się charakter kaszlu, narasta jego nasilenie, szczególnie w nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *