Mieszalniki

Z reguły wszystkie mieszalniki, a szczególnie te, które muszą być przenoszone, powinny być ujmowane opaską gumową zamykającą ich wyloty. Opaska taka nie tylko zabezpiecza zawartość mieszalnika przed wyciekaniem, ale chroni również pracownika przed dotykaniem materiału badanego, który może być przecież materiałem zakaźnym. Poza tym, przy wykonywaniu licznych badań skóra na palcach ujmujących mieszalnik może się łuszczyć i pękać pod wpływem odczynników, co z kolei stanowi potencjalne wrota zakażenia u wykonującego badania.

Mieszanie krwi w mieszalnikach może być również wykonywane przy użyciu urządzeń mechanicznych, co jest zasadniczą pomocą w przypadku większych ilości badań. Urządzenie takie to z reguły ramka, w której można umieścić i umocować kilkanaście mieszalników. Ramka taka odpowiednio podłączona do siiniczka elektrycznego pomszana jest przezeń ruchem wahadłowym względnie obrotowym (przy pewnym kącie nachylenia ramki), pozwalającym na dokładne wymieszanie krwi w mieszalnikach. Ryc. 12 przedstawia schemat jednego z takich urządzeń.

Po dokładnym wymieszaniu krwi napełnia się nią komory do liczenia. Jeżeli mie-szalnik z krwią zostaje na jakiś czas odłożony, należy przed badaniem raz jeszcze krew dokładnie wymieszać, pierwszą kroplę ponownie upuścić z mieszalnika i dopiero następną umieścić w komorze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *