Metoda bezpośrednia

Do oznaczania średnicy krwinki metodą bezpośrednią służy mikrometr. Mikrometr składa się z mikrometru okularowego i mikrometru obiektywowego.

Mikrometr okularowy może być umieszczony trwale w. specjalnym okularze zakładanym na miejsce zwykłego okularu albo jest to okrągła szklana płytka do-stosowana do wymiarów okularu, z wyrytą na niej skalą. Płytkę taką wkłada się do zwykłego okularu, przy czym należy pamiętać, aby była zawsze zwrócona skalą ku dołowi. Wielkość skali mikrometru okularowego wynosi 0,5 cm albo 1 cm i podzielona jest na 50 albo na 100 części (ryc. 23).

Mikrometr obiektywowy stanowi szklana płytka w kształcie szkiełka podstawowego, pośrodku którego, w miejscu zakreślonym tuszem, znajduje się wyryta skala. Skala ta jest wykonana niezwykle precyzyjnie, ma długość 2 mm i jest podzielona na 200 części, a zatem odległość pomiędzy dwoma kreskami skali wynosi 0.01 mm (ryc. 24). Mikrometr obiektywowy służy do dokładnego wycechowania skali mikrometru okularowego, przy danym układzie optycznym mikroskopu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *