Liczenie krwinek z krwi

Liczenie krwinek z krwi pobranej na sekwestren Liczenie krwinek czerwonych. Przygotowuje się rozcieńczenie krwi 1:200, wg następującej zasady: pobiera się pi- petką hemoglobinometru 0,02 ml krwi sekwestrenowej do probówki (wymiar 75 x X 10 mm) z 4 ml roztworu formolo-cytrynianowego.

Skład roztworu jest następujący: 1% roztwór (w/o) formaliny (40% formaldehyd) w 3% roztworze cytrynianu sodowego. Roztwór jest trwały i nie wymaga wyjaławiania. Probówkę z zawartością należy szczelnie zakorkować korkiem gumowym i mieszać dokładnie przez 2 minuty, ręcznie lub na mieszalniku elektrycznym. Tak przygotowaną krew można użyć do liczenia, pobierając ją z probówki pipetą paste- rowską do komory do liczenia. Liczenie wykonuje się w przyjęty sposób.

Liczenie krwinek białych. Przygotowuje się rozcieńczenie krwi 1:20, wg następującej zasady: pobiera się 0,02 ml krwi sekwestrenowej do 0,38 ml roztworu 2% kwasu octowego, zabarwionego fioletem goryczkowym, do probówki o wymiarach 75×8 mm. Po szczelnym zakorkowaniu korkiem gumowym i dokładnym wymieszaniu (jak wyżej) krew umieszcza się w komorze do liczenia i liczy w przyjęty sposób.

Oznaczanie liczby krwinek czerwonych i białych z krwi pobranej na sekwestren pozwala uniknąć posługiwania się mieszalnikami, które są z reguły źródłem błędów obliczeń.

Metoda użycia krwi sekwestrenowej pozwala na wykonywanie badań nawet po upływie 6 godzin od momentu pobrania krwi. Udogodnienia te skłaniają do coraz powszechniejszego użycia tej metody w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *