Leukocytoza patologiczna

Przyczyną leukocytoz patologicznych przemijających, odczynowych, bywają najczęściej ostre ropne stany zapalne. Bardzo wysokie leukocytozy, z pojawieniem się we krwi obwodowej młodych postaci leukocytów, są wyrazem zmian w układzie krwiotwórczym i mają z reguły charakter trwały.

Mniej nasilone leukocytozy mogą występować w stanach pokrwotocznych, po-operacyjnych, schorzeniach nowotworowych, po stosowaniu niektóiych leków, takich jak np. eter, chloroform, chinina, w chorobie posurowiczej, w okresie zdrowienia po przebyciu dura brzusznego. Leukocytozy patologiczne występować mogą też w przypadku określonych chorób zakaźnych, np. u dzieci w krztuścu.

Za leukopenię uważa się stan, w którym liczba krwinek białych nie sięga 4000 w 1 mm3. Przyczyną leukopenii mogą być ostre schorzenia zakaźno-wirusowe, schorzenia pasożytnicze lub niektóre bakteryjne. Leukopenia może być również wynikiem zatrucia benzenem, aniliną, zbyt dużych dawek promieni radu i Roentgena. Powodować ją mogą również stany niedoczynności szpiku, itp. Na osobne podkreślenie zasługuje duża grupa leukopenii polekowych.

Należy zaznaczyć, że stany leukopenii są jeszcze stale przedmiotem szeroko za-krojonych badań specjalistycznych, wnoszących nowe dane do posiadanych już na ten temat wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *