Inne postacie błonicy

Błonica nosa występuje najczęściej w wieku niemowlęcym jako schorzenie samoistne lub częściej w przebiegu błonicy gardła. O błonicy nosa myślimy wtedy, gdy stwierdzamy długotrwały wyciek ropno-krwisty z nosa, powodujący wyraźne nadżerki i strupki u brzegu skrzydełek nosa. Rozpoznanie ułatwia wziernikowanie. Błonica nosa daje rzadko powikłania porażenne i uszkodzenie serca.

IT dziewczynek może wystąpić błonica sromu z surowiczo-ropną wydzieliną z pochwy, z nadżerkami i błonami. Rokowanie w błonicy nie jest łatwe i lekarz musi być bardzo ostrożny w wy-powiedziach zależy w dużym stopniu od umiejscowienia i rozległości nalotów, od złośliwości danego szczepu maczugowca. Decydujący wpływ na przebieg choroby ma wczesne rozpoznanie i wczesne leczenie antytoksyną. Pogarsza rokowanie młody wiek dziecka, zły stan ogólny lub współistnienie drugiej choroby zakaźnej, złe warunki bytowe i nieumiejętne pielęgnowanie chorego.

Zejście śmiertelne w przebiegu błonicy spowodowane jest najczęściej uszkodzeniem układu krążenia. Im wcześniej zmiany te wystąpią, tym są groźniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *