Igły do nakłuwania

Przyrządem służącym do nakłuwania opuszki palca powinny być specjalnie do tego celu służące małe skalpele lub igły do jednorazowego użycia. W razie ich braku – igły do strzykawki. Do nakłuć żylnych służą odpowiednie igły. Podstawowym warunkiem zabiegu jest dokładne wyjałowienie skalpeli i igieł przed użyciem, najlepiej w autoklawie.

Wyjaławianie . Skalpele i igły wyjaławia się w sterylizatorze, w wodzie destylowanej, gotując je przez 1 godzinę od momentu zagotowania się wody. Po wygotowaniu wodę należy odlać. Następnie obowiązuje wyjaławianie w suchym gorącym powietrzu (suszarka’

temp. 130stopni przez 30 minut). Każdy badany musi mieć przeznaczoną dla siebie osobną igłę, która może być użyta ponownie dopiero po kolejnym wyjałowieniu. Dlatego też należy przed przystąpieniem do pracy przygotować co najmniej 2 sterylizatory z odpowiednią ilością wyjałowionych igieł względnie skalpeli, w zależności od przewidywanej liczby badanych.

Zużywane w czasie pracy igły z I sterylizatora odkładamy na pokrywę sterylizatora i, po użyciu wszystkich, całość ponownie wyjaławiamy przez wygotowanie. W czasie wyjaławiania używamy igieł z II sterylizatora, co pozwala na uniknięcie przerwy w pracy.

Wyjaławianie igieł i strzykawek przeznaczonych do transportu. Najlepiej wyjaławiać strzykawki i igły osobno, w tubkach szklanych lub aluminiowych, z możliwością ich korkowania. Korki można wykonać z waty i po wyjałowieniu używać je jako waciki przy pobieraniu krwi. Tak przygotowane strzykawki igły należy wkładać do sterylizatorów względnie do autoklawów na zimno, pod-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *