Ciężka postać błonicy gardła

Ciężka postać błonicy gardła stanowi do dnia dzisiejszego ogromne niebezpieczeństwo dla dziecka. Choroba zaczyna się zwykle nagle, najczęściej wzrostem ciepłoty od pierwszej chwili dziecko jest ciężko chore. Niepokoi zwłaszcza wygląd dziecka: jest ono bardzo blade, z zimnymi sinymi kończynami leży najczęściej bezwładnie, nie. wykonując ruchów lub jest nadmiernie pobudzone. W gardle stwierdza się rozległe, nieregularne naloty, często rozpływające się, galaretowate, brunatno podbarwione, wydzielające specyficzny, słod- kawomdły zapach. Po zdjęciu, naloty te tworzą się ponownie z niezwykłą szybkością. Również i śluzówka nosa ulega zmianom zapalnym tu również mogą się tworzyć błony rzekome zmiany te powodują obfity, ropno-surowiczy lub krwisty wyciek z nosa, a u wylotu nosa i na górnej wardze nadżerki i strupy.

Węzły chłonne powiększają się ogromnie, a obrzmienie tkanki okołogruczoło- wej deformuje szyję (tzw. szyja Nerona). Niedrożność nosa i obrzmienie gardła utrudniają oddech i połykanie, powodując nadmierne ślinienie się.

Ze strony układu krążenia stwierdza się poszerzenie granic serca, głuchość tonów, wiotkość i nieregularność tętna z jego znacznym zwolnieniem lub znacznym przyśpieszeniem, spadek ciśnienia krwi. Dodatkowe wystąpienie duszności, wymiotów, biegunki, gwałtownego powiększenia wątroby z jej żywą bo- lesnością przy ucisku oraz objawów skazy krwotocznej (wybroczyny na śluzów-

We krwi obwodowej kach ust, dziąseł, na skórze) świadczą o wyjątkowo ciężkim przebiegu błonicy. Występuje białkomocz oraz w surowicy krwi – wzrost mocznika.

Aczkolwiek w tej postaci błonicy śmiertelność jest ogromna, to jednak rokowanie i tu nie jest beznadziejne. Dziecko może wyzdrowieć, ale zdrowienie postępuje wolno, jest trudne, przeplatane przeróżnymi powikłaniami.

We krwi obwodowej stwierdza się nieznaczną leukocytozę, z przewagą krwinek obojętnochłonnych z nieznacznym przesunięciem w lewo. W cięż-, kich postaciach może wystąpić leukopenia, albo znaczna leukocytoza z odczynem białaczkowo-szpikowym. Komórek kwasochłonnych brak. Opadanie krwinek bywa przyspieszone, poziom białka w surowicy krwi obniża się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *