Błonica krtani

Błonica krtani. Dławiec błoniczy – krup jest chorobą dzieci w wieku od 1 do 5 lat życia zmiany chorobowe mogą się umiejscawiać wyłącznie w krtani lub też mogą powstać jako skutek przesuwania się błon rzekomych z jamy nosowo- -gardłowej. Błonica krtani wyjątkowo rzadko prowadzi do powikłań sercowych i porażennych, należy jednak mimo to do ciężkich postaci błonicy -• z powodu umiejscowienia zmian chorobowych.

Objawy chorobowe narastają z wolna. Dziecko dotąd zdrowe lub chore na błonicę gardła czy nosa zaczyna kaszleć, występuje chrypka kaszel staje się coraz częstszy, coraz głośniejszy, „szczekający”. Krzyk dziecka i jego płacz stają się bezdźwięczne. Z wolna występuje duszność, oddech staje się głośny (stenotycz- ny) zaczynają pracować dodatkowe mięśnie klatki piersiowej i szyi. Dziecko z wysiłkiem wciąga powietrze. Narasta niepokój, dziecko zmienia często położenie. Wreszcie gwałtownie zaczyna narastać sinica, dziecko traci oddech i może aiastąpić zgon wskutek uduszenia.

Ciepłota jest zwykle nieznacznie podwyższona, gardło jedynie lekko przekrwione rzadziej stwierdza się na migdałkach drobne, wieloogniskowe naloty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *